Igazi magyar ételnek tartjuk, pedig a paradicsom és a paprika is csak néhány százada szereplője a konyhánknak. A töltött paprika pedig valójában török eredetű, igaz, ők bárányhússal töltenek szinte mindent, és a paradicsomszósz is a mi „találmányunk”.
A töltött paprika megosztó étel, vannak, akik nem szeretik az édeskés paradicsomos mártást, vagy éppen a főtt paprikát, amit gyerekkorunkban – valljuk csak be – mindannyian kipöcköltünk a tányér szélére, és ha lehetett, inkább csak húsgombócot kértünk. A legtöbbünk felnőttként megszerette ezt az igazán nyári fogást, ami hidegen is, melegen is tökéletes.

Sokféle módon készülhet a töltött paprika – régiónként és családonként is változik: van, aki rántja a mártást, van, aki nem, lehet édeskésebb és savanykásabb, kerülhet bele zeller vagy épp zellerzöld, van, aki friss, más pedig paradicsompürével készíti. Kerüljön-e hagyma a töltelékbe, előpirítsuk vagy előfőzzük-e a rizst, kell a tojás a masszába? Ez mindenkinek a saját ízlésére van bízva, ahogy a lecsónál, úgy a töltött paprikánál sincs egyetlen legjobb recept!
Ami mindenképpen fontos, sőt elengedhetetlen az igazán finom töltött paprikához, az az illatos, érett, húsos zöldpaprika, mert ez adja az ízét a tölteléknek és a mártásnak is. Még ha valaki nem is szereti a főtt paprikát, és inkább csak húsgombócokkal készítené el ezt a remek fogást, mindenképpen tegyen néhány paprikát főzéskor a paradicsomszószba, hogy átadja az ízét, a megfőtt ételből pedig egyszerűen eltávolítható – de szerintünk kár érte!

Töltött paprika
Hozzávalók:
- 8 db TV paprika
- 50 dkg darált hús
- 1 fej vöröshagyma
- 4 evőkanál olaj
- 6 dkg rizs
- só
- bors
- pirospaprika
A paradicsomszószhoz:
- 2 dl paradicsompüré
- ½ zellergumó apró kockákra vágva
- 2 evőkanál cukor
- 1 babérlevél
- só
- bors
Elkészítés: A zellert megtisztítjuk, apróra kockázzuk, és a paradicsompürével egy fazékba öntjük, felöntjük 2 dl vízzel.


Feltesszük főni alacsony lángon, kevés cukor hozzáadásával ellensúlyozzuk a paradicsom savanykás ízét, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, 1 babérlevelet adunk hozzá. Addig főzzük, amíg kissé besűrűsödik, ha hígabbra szeretnénk, kevés vízzel pótolhatjuk a folyadék mennyiségét.

Közben elkészítjük a tölteléket. A vöröshagymát apróra vágjuk, és az olajon megdinszteljük, majd hozzáadjuk a rizst, megfuttatjuk.

A darált húst tálba tesszük, sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a hagymás rizst, fűszerezzük pirospaprikával, majd alaposan összedolgozzuk.



A paprikákat kicsumázzuk – ehhez egy trükköt is mutatunk!
A kicsumázott paprikákat a húsos-rizses keverékkel megtöltjük, ha kimarad töltelék, gombócokat formázunk belőle.


A töltött paprikákat és a gombócokat a paradicsomszószba helyezzük, és kb. fél óra alatt puhára, készre főzzük.

Főtt krumplival vagy friss kenyérrel tálalhatjuk.

Horváth Ilona Szakácskönyve a magyar gasztronómia alapművévé vált. Generációk tanultak belőle sütni-főzni, s egy időben szinte minden háztartásban fellelhető volt egy-egy féltve őrzött példánya. Az évek hosszú sora alatt aztán eltűnt a szemünk elől. Most végre újra kezünkbe foghatjuk ezt a különleges könyvet, melynek segítségével megismerhetjük és elkészíthetjük a tradicionális magyar konyha remekeit.
Horváth Ilona műve ma is ugyanolyan nélkülözhetetlen segítőtársunk a konyhában, mint amilyen első megjelenésének idején volt.