Írd be, mit keresel:

Immunerősítés a konyhából

A hűvös, nyirkos időben szívesen támadnak a vírusok és baktériumok, és ha nem megfelelően erős az immunrendszerünk, könnyen meg is betegedhetünk. Összegyűjtöttük a legfontosabb immunerősítőket, amelyekkel felvértezhetjük magunkat a betegségek ellen.

Cookta - 2016.01.25.
Immunerősítés a konyhából

C-vitamin természetesen

A C-vitamin segíti a fehérvérsejtek munkáját, ők szállnak szembe a szervezetbe került kórokozókkal, így nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségi C-vitamin kerüljön a szervezetbe, lehetőleg természetes formában, vagyis a táplálékkal. Magas C-vitamin-tartalommal bír a kivi, a savanyú káposzta, a csipkebogyó, a homoktövis, a citrusok, a zöldpaprika, a brokkoli és a karalábé, ezek mind megtalálhatóak a téli kínálatban is.

Napi 2-3 kivivel már fedezhetjük a szükséges C-vitamint

Napi 2-3 kivivel már fedezhetjük a szükséges C-vitamint
Forrás:
iStock

E-vitamin a védelemért

Az E-vitamin támogatja az immunrendszer, védi a szív koszorúereit, a vérkeringést, segít megelőzni az érelmeszesedést. Rövid ideig raktározódik csupán a szervezetben, ezért érdemes rendszeresen fogyasztani. Magas E-vitamin-tartalma van a különféle növényi olajoknak, a mandulának, a mogyorónak, a májnak és a tojásnak is, illetve a különféle gabonacsíráknak. Érdemes a salátáinkat az olívaolaj mellett időnként tökmagolajjal vagy szezámmagolajjal készíteni, tojásos vagy májas ételek mellé fogyasztani, de egy marék mandula is áldásos hatással bír a szervezet számára.

Óvó ómega-3

Az ómega-3 zsírsav óv a szív- és érrendszeri betegségektől, gyulladásgátló és immunrendszert erősítő hatása is jelentős. Legnagyobb mennyiségben a tengeri halakban – elsősorban a lazacban, tonhalban, makrélában, a heringfélékben és a szardíniában –, valamint a lenmagban található. Kiadós és egyszerűen hozzáférhető a szardínia vagy a tonhal, a konzervből pillanatok alatt kellemes szendvicskrémet készíthetünk egy kis citrom, vaj, tejföl, mustár hozzáadásával.

Gyors és finom szendvicskrém készülhet tonhalból, de akár szardíniából is

Gyors és finom szendvicskrém készülhet tonhalból, de akár szardíniából is
Forrás:
iStock

A-vitamin és béta-karotin

Az A-vitamin és előanyaga, a béta-karotin jelentősen támogatja az immunrendszert, felel a bőr és a nyálkahártya egészségéért, márpedig ha nem ép a nyálkahártya, a baktériumok és kórokozók könnyebben bejuthatnak a szervezetbe. Magas A-vitamin-tartalmú a sárgarépa, a sütőtök és az aszalt barack. Sütőtökből és répából remek krémleveseket készíthetünk, de salátának vagy épp sütve is nagyon finom, aszalt sárgabarackot pedig jó szívvel nassolhatunk, akár az immunrendszerünk védelmében is!

Fontos a folyadék!

A sok folyadék segíti az anyagcserét, így gyorsabban kiürülnek a szervezetből a kórokozók. A hidegebb időben csökken a szomjúságérzetünk, így figyeljünk rá tudatosan, hogy elfogyasszunk naponta legalább 2 liter vizet, de akár más immunerősítő italt is. Ilyen a magas C-vitamin-tartalmú hibiszkusz és a csipkebogyó, ami kis mézzel elkeverve kellemes és kimondottan gyógyító, betegségmegelőző ital.

A hibiszkuszvirágból készülő tea különlegesen finom és sok C-vitamint tartalmaz

A hibiszkuszvirágból készülő tea különlegesen finom és sok C-vitamint tartalmaz
Forrás:
iStock

Csakis csípősen!

A csípős ételek is jótékonyan hatnak – persze mértékkel! Átmelegítik a testet, vérbőséget okoznak, serkentik az emésztést, fokozzák a nyál és a gyomornedvek elválasztását, így hozzájárulnak a táplálék mielőbbi lebontásához. A legtöbb csípősségért felelős hatóanyag tisztítja a légutakat, így nátha esetén is hatékony. A torma és a gyömbér is ősi gyógyszernek számít, ahogy a fokhagymát is gyakran használta a népi gyógyászat, és hatásuk ma már tudományosan bizonyított.

A chili, a gyömbér és a fokhagyma is erősíti az immunrendszert, használjuk bátran!

A chili, a gyömbér és a fokhagyma is erősíti az immunrendszert, használjuk bátran!
Forrás:
iStock

Cink és szelén

A nyomelemek közül a cink és a szelén segítik leginkább az immunrendszer működését, elsősorban antioxidáns hatásuk miatt. Cinkben gazdag a marhahús, a sertés és mindenféle szárnyas, valamint a tejtermékek, a szelént pedig cékla, brokkoli, hagyma, búzacsíra, paradicsom, belsőségek és tejtermékek fogyasztásával biztosíthatjuk a szervezetünk számára.

És persze a probiotikum!

Az egészséges bélflóra megőrzése nagyon fontos az immunrendszerünk szempontjából, mert az itt dolgozó hasznos baktériumok akadályozzák az esetleges káros mikroorganizmusok megjelenését. A legjobb probiotikum a kefir és a joghurt, valamint a savanyú káposzta. Ez utóbbit érdemes hetente többször is fogyasztani a téli szezonban, hiszen sok C-vitamint és rengeteg rostot is tartalmaz.

A savanyú káposzta a legolcsóbb C-vitamin-forrás és probiotikum

A savanyú káposzta a legolcsóbb C-vitamin-forrás és probiotikum
Forrás:
iStock

Diéták

Ajánlott cikkek

Top cikkek

TRÜKKÖZZ A KONYHÁBAN!

Szezonális ötletek

Sütemények

Palacsinta @csokibolondoknak Palacsinta @csokibolondoknak
2016.05.01.
A palacsinta ezer és egy változatban készülhet, de az egyik legnagyobb kedvenc minden bizonnyal a csokis. Lehet kakaós, csokikrémes, nutellás, csokiszósszal meglocsolt, mindegyik favorit. Mi most a palacsintatésztát csokiztuk össze.Egy apró ötlet csupán a liszt egy részét kakaóporral kiváltani, mégis hihetetlenül illatos és finom, intenzíven csokis élményben lehet részünk. Szerencsére a tészta tulajdonságai nem nagyon változnak, a sütésnél nem kell jobban figyelni.